pondělí 5. prosince 2011

Jak předcházet zánětům uší u psa


Záněty uší se u psů vyskytují velmi často. Často opakující se záněty ovlivňuje tvar ušních boltců, vrozené zúžení zvukovodu, chlupy ve zvukovodu, nebo predispozice pro jiné onemocnění - alergie na krmivo, atopie, jiná kožní onemocnění.

Nebezpečím neléčeného zánětu vnějšího zvukovodu je rozvoj chronického
zánětu zvukovodu a šíření infekce do středního ucha, které má za následek vážné neurologické obtíže (naklánění hlavy na stranu, chůze do kruhu, poruchy rovnováhy...)

Na vzniku zánětu zvukovodu se může rovněž podílet:

- cizí těleso (nejčastěji osina),
- ušní svrab (Otodectes cynotis),
- ucpání zvukovodu polypem nebo nádorem,
- zapaření zvukovodu po koupání,
- infekce bakteriemi nebo kvasinkami
- trauma po neodborném zásahu do zvukovodu.

Jak předcházet ušním onemocněním

Pravidelné a správné čištění uší.

Pro prevenci onemocnění uší postačí ušní kapky, které šetrně rozpouští ušní maz. Čistit uši by se měly každý týden.

Jak čistit psovi uši.

Nejlépe je začít už od štěněcího věku, aby si pejsek zvyknul a považoval to za přirozené.

- Pořiďte si roztok na rozpouštění mazu v uších - ušní kapky. Aplikujte do zvukovodu i ve větším množství a chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte, až je slyšet šplouchání.

- Pak už jen vytírejte papírovým kapesníkem nebo vatou to, co pes vyklepe do ústí zvukovodu. Stejným přípravkem můžete očistit i záhyby boltce.

- Čistěte nejdřív ucho čistší a před čištěním druhého ucha očistěte vždy kónus kapek. Předejdete tak riziku zavlečeni infekce z ucha nemocného do zdravého.

- Nikdy nečistěte psovi uši vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem. U pejsků nepoužívejte tampónky do hloubky ucha. Hluboké čištění nechte na veterináři. Může dojít k poranění nebo zatlačení případné nečistoty hlouběji do zvukovodu.

- U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, a to především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jokšírů a dalších plemen s jemnou srstí. Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a vede ke vzniku zánětu. Mechanické vytrhávání chloupků můžete dělat ručně, na trhu jsou k dispozici i přípravky k tomuto účelu.

Další prevencí onemocnění uší je zamezit natečení vody při koupání zvířat, pokud se tak stane, je třeba uši důkladně vysušit.

Onemocnění uší je častým problémem v letmím období a to zejména u psů, kteří mají uši sklopené a dlouhé, které špatně větrají a tudíž jsou příznivým místem k množení bakterií. Zápach z ucha, výtok, třepání hlavou, naklánění hlavy na stranu, zarudlý uší boltec, bolest to jsou příznaky ušního onemocnění u psa.

Ušní onemocnění u psa

1. Může se jednat o zánět středního ucha. Naklánění hlavy na jednu stranu může být vyvoláno jednostranným podrážděním ucha, ale může také znamenat, že je zasaženo střední ucho. Zánět středního ucha vyžaduje vždy řádné léčení s použitím antibiotik a protizánětlivých léků. Zánět středního ucha patří výhradně do rukou veterinárního lékaře.

2. V letním období jsou častými problémy u psů, především s převislým uchem, záněty zvukovodu, kvasinkové infekce, ale i osiny zapadlé do zvukovodu.

Osina je obal semene trávy či obilí, má ostrý hrot a výstupky, které se zachytávají v srsti či dutině zvukovodu. Po každé procházce přírodou, především ve vysoké trávě či obilí, po koupání v přírodních zdrojích vody apod. uši psa zkontrolujte. Pokud ostříháte srst na vnitřní straně ušního boltce nakrátko, výrazně snížíte pravděpodobnost vniknutí osiny do zvukovodu. V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, jeho povrch je zarudlý nebo zdrsnělý, pozorujete výtok nebo si pes nezvykle často drbe ucho, třepe hlavou, tře uši o koberec apod., určitě s návštěvou veterináře neotálejte. Včas zahájená léčba či odhalená osina ušetří vašemu mazlíčkovi mnoho trápení. Domácí pokusy o vyndání osin mohou skončit jejím zasunutím hlouběji do zvukovodu, kde může dojít až k perforaci (proděravění) bubínku. Osina ponechaná ve zvukovodu několik dní zcela jistě způsobí zánět zvukovodu, který může její odhalení zcela znemožnit a celá léčba se tak zkomplikuje. Také „samoléčba“ zánětů zvukovodu může při nesprávné volbě léčiva způsobit rezistenci a přechod problému do chronického stádia, které může ve vážných případech končit i operací zvukovodu.

3. Parazité

Z parazitů je nejčastější ušní svrab. Jedná se o černý maz, který vypadá jako kávová sedlina. Navštivte veterináře.

4. Kožní problémy, alergie

Problémy s ušními boltci doprovázejí různá kožní onemocnění. První příznaky kožního svrabu (prašiviny) se obvykle objevují na okrajích ušních boltců jako drobné stroupky. Poštípání hmyzem i alergie se projevují zarudnutím a otokem ušních boltců.Ušní kapky naleznete v sekci:  Péče o uši a oči

Mohlo by vás zajímat:

Arden Grange - nová balení, nový design a kvalita obalů, vysoká kvalita krmiva 
Granule pro psy - hodnotná strava pro domácí mazlíčky
Jak rozpoznat onemocnění štítné žlázy u psa - ztráta srsti, obezita, únava
Pes alergický na krmivo
Onemocnění kůže u psa a kočky - příznaky, příčiny, léčba
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit?  

Žádné komentáře:

Okomentovat