úterý 19. listopadu 2013

Jak pečovat o psa s onemocněním ledvin

Pes - onemocnění ledvin
Jak pečovat o psa s onemocněním ledvin? Pokud bylo vašemu zvířeti, ať už jde o psa nebo kočku, diagnostikováno onemocnění ledvin, je velice důležité dodržovat doporučení veterináře. Léčba chronického selhání ledvin je komplexní a  náročná. Doživotní podávání speciální diety s nízkým obsahem bílkovin, soli a fosforu je zcela zásadní.  Je důležité si uvědomit, že příznaky onemocnění se objevují až tehdy, když už byly nevratně poškozeny 3/4 funkčních jednotek ledvin. Poškozená část ledvin již není schopna regenerace.


Při ledvinovém selhání se v podstatě jedná o otravu vlastními zplodinami. Funkcí ledvin je čištění krve od odpadních látek. Při poškození ledvin dochází k hromadění odpadních látek v těle zvířete.

Chronické selhání ledvin je stav, kdy jsou ledviny z 80% poškozené a zbylých 20% nestačí odstraňovat odpadní látky z těla. U chronického selhání ledvin je poškození menší než u akutního selhání, a tak ledviny fungují aspoň z části. U chronického ledvinného selhání se příznaky objevují postupně, protože hladina zplodin narůstá pomalu.


Příznaky

Jak již bylo řečeno, příznaky onemocnění se objevují až tehdy když už jsou ledviny z větší části poškozené.

Pes s akutním selháním ledvin má snížený apetit, hubne, zvrací, je apatický a slabý, má průjem (často i s krví). Typickým přiznakem je bolestivost a zápach z dutiny ústní. Pes hodně pije, ale nemočí vůbec nebo velmi málo. Bez pomoci veterináře by zvíře během několika dnů upadlo do kómatu a uhynulo.

U chronického selhání ledvin zvíře více pije a močí, hubne, přidává se i průjem a občasné zvracení. Srst je hrubá, matná a lámavá. Objevuje se páchnoucí zánět dásní, někdy i zmatené chování. Pes je zimomřivý, velmi často spí a je unavený.V pokročilejších stádiích se dostavují nepříznivé účinky toxického působení metabolitů na ostatní tkáně organismu (zvracení, slinotok, průjmy). Sliznice bývají bledé z důvodu chudokrevnosti. Pokud se zdravotní stav neřeší, onemocnění se postupně zhoršuje, až se ledviny zcela vyčerpají. Následně se objeví příznaky akutního selhání ledvin a smrt.

Příčiny

Ledviny
Onemocnění ledvin se častěji objevuje u starších zvířat, ale může se objevit i u mladého zvířete. U mladých zvířat se může jednat o vrozenu nedostatečnoust. Dědičné vady jsou typické pro některá psí plemena (např. kokršpaněl, bulteriér, pudl, basenji, lhasa-apso, u koček především dlouhosrstá plemena).

Mezi další příčiny patří infekce, otravy (léky, jedy, bakteriální toxiny) nebo ucpání močových cest kameny.

Dalšími příčinami jsou chybné reakce imunitního systému a chronické zánětlivé procesy. Může se jednat o samostatnou diagnózu nebo o komplikaci jiné nemoci. Například těžká infekce nebo septický stav může vrcholit selháním ledvin. Často se objevuje u fen se zanedbaným zánětem dělohy. K akutnímu selhání ledvin může také dojít ve stáří v důsledku jejich přirozeného opotřebování.

Příčiny chronického selhání ledvin jsou stejné jako u akutního, pouze poškození je menší, a tak ledviny fungují aspoň z části. Je důležité upozornit, že u chronického ledvinného selhání se příznaky objevují postupně, protože hladina zplodin narůstá pomalu.

Stanovení diagnózy
Léčba

Veterinář provede vyšetření moči a krve. Pokud je stanovena diagnóza onemocnění ledvin, je potřeba dodržovat dietní opatření, léky, popřípadě nasadit infuzní terapii.

Jak pečovat o psa s ledvinovým onemocněním

Základem je dostatečný přístup k čerstvé vodě, podávání léků dle doporučení veterináře a důsledné krmení pouze speciálním krmivem.

Krmivo pro psy s onemocněním ledvin

Hills Canine K/D

Trovet RID

Koupíte přímo u veterináře nebo ve specializovaných obchodech a e-shopech.  Toto krmení obsahuje nízký obsah vysoce kvalitních bílkovin, nízký obsah fosforu a sodíku, tak aby byly ledviny zatěžovány co nejméně.

Účelem diety je snížit zatížení ledvin, usnadnit jim jejich funkci v organismu – hospodaření s vodou a vylučování odpadních látek z těla. Dietu postupně přidávejte k současnému krmivu, na které je vaše zvíře zvyklé, postupně zvyšujte podíl diety až ji nakonec budete krmit samotnou.


Prevence

Prevence oddálí výskyt ledvinného selhání, zpomalí progresi tohoto onemocnění a prodlouží věk vašeho psa.

Všechny chemikálie či léky, které by mohl nedopatřením pes pozřít mějte pod dozorem (nemrznoucí kapaliny, jedy na krysy, přípravky na ochranu rostlin, zbytky antibiotik atd.)

Přidávejte ke krmivu lososový olej. Podporuje činnost ledvin, krásně se po něm leskne srst a navíc zvířatům velice chutná.

Paradentóza ledviny prokazatelně poškozuje. Choďte se zvířetem na pravidelné kontroly a odstraňování zubního kamene. Výborně se osvědčil přípravek na odstranění zubního kamene PlaqueOff.

U starších zvířat měřte jednou za měsíc spotřebu vody. Jestliže kočka vypije více než 50 ml a pes více než 100 ml na každý kilogram hmotnosti, je nutné vyhledat veterináře.

Prevence je základ – používejte jen kvalitní, vysoce stravitelná krmiva.

Nutný je neustálý přístup k čerstvé vodě.

Zdroj:
PETMD, Kidney Failure (Long-Term) in Dogs
HEALTHY PETS, Canine Kidney Failure: Causes, Treatment and Prevention


Související články:
Močové kameny u psů - Příznaky, léčba, prevence
Poruchy zažívání u psů - průjem, zvracení, zácpa, hubnutí, plynatost
Kloubní výživa pro psy
Krmivo pro psy s onemocněním jater, ledvin, srdce, močových cest, alergie, cukrovky

Žádné komentáře:

Okomentovat