pátek 10. února 2012

Nemůžete odnaučit štěně čurat doma? Poradíme vám jak na to.


Máte doma štěně a stále ho nemůžete odnaučit čůrat doma? Já mám doma půl roční fenku německého boxera a dlouho to bylo u nás velké téma. Až poslední měsíc, když jsme začali používat klikr je problém vyřešen.

Existuje několik metod jak odnaučit štěně čůrat doma.

Můžete zvolit tradiční způsob nebo metodu pozitivní výchovy pomocí klikru, kterou jsme zvolili i my. Některému pejskovi to trvá týden, jinému měsíc a u někoho to může trvat třeba půl roku. Chce to trpělivost a důslednost a výsledek se dříve či později dostaví. Je velmi důležité začít ihned jakmile si pejska přivedete domů.

Jak odnaučit štěně čurat doma - tradiční metoda
1. Je důležité zachytit moment, kdy se štěně vyspí

Jakmile se štěně probudí, ihned je zavedeme ven. Dokud je to možné, doporučuji nosit a postavit štěně až venku, kde chceme, aby se vyvenčilo.

2. Je vhodné dát štěněti povel, např. "čurej, Dorotko" Brzy se pejsek naučí na tento povel reagovat a udělat svou potřebu. Funguje to a nyní se nám pejsek vyčurá na povel třeba před jizdou autem, po procházce před vsupen do domu atd.

3. Jakmile je vše hotovo, hlasitě, výrazně štěně pochvalte, dejte mu najevo, že to je přesně to, co mělo udělat "to je šikovná". Je důležité umět pejska správně a až s přílišným důrazem pochválit. Uvědomte si, že tón ve vašem hlase je důležitější než to, co říkáte.

4. Nikdy psa netrestáme a už vůbec ne, objevíme-li loužičku po příchodu domů! Štěně nechápe, že ho trestáte za loužičku, kterou provedlo někdy před hodinou.

5. Pokud štěně "přistihneme při činu", dáme mu najevo, že tak to není správné, ale stačí jen rázně říct fuj! Nesmíš!


Štěně čůrá obvykle po období aktivity, po probuzení a po jídle. Snažíme se vždy předvídat, kdy bude třeba štěně vzít ven, někdy nám to psík usnadní tím, že očuchává podlahu nebo se točí dokolečka. Musíme si však uvědomit, že mezi jeho signálem a vykonáním potřeby je jen velmi krátká chvilka a musíme tedy reagovat ihned.

Jak učit štěně čurat venku pomocí klikru
Výborná věc k učení pejska je klikr. Klikr je jednoduchá malá věcička, která slouží k tomu, že kliknutím (zvukovým signálem) označujete pozitivní chování pejska a následuje odměna v podobě pamlsku. U tradičních metod výchovy nebo výcviku upozorňujeme na chyby a trestáme - škubnutí vodítkem, když pejsek tahá na vodítku, namočením tlamičky do loužičky, když se vyčurá tam kam nemá atd. U této pozitivní metody výcviku označujeme naopak to dobré. Psa nikdy netrestáme.

Výhody výcviku pomocí klikru
- Výcvik pomocí klikru upevňuje vztah mezi majitelem a pejskem

- Upevňuje jeho sebevědomí

- Jakmile pejsek pochopí princip klikru, rychle se učí

- Zvuk klikru je pořád stejný, nezávislý na vaši momentální náladě

Při učení postupujete stejně. Zruba každé dvě hodiny nebo když se štěně vyspí, nají atd ho vezmete ven a postavíte na místo, kde chcete aby vykonal potředu. Zadáte povel "čurej" nebo jen čekáte až se vyčurá. Jakmile dokončí svou potřebu kliknete a následuje odměna.

Odměna

Je důležité, aby odměna - pamlsek byl malý a pro pejska atraktivní. Stačí malý kousek. Já osobně používám na kousky nakrájené pochouty Brit Care Lets Bite. Osvědčily se Lets Bite pro kočky. V balíčku jsou malé kousky masa, takže už není potřeba nic krájet. K výcviku jsou přímo určeny drobné chutné hvězdičky Fish4Dogs nebo můžete jako odměnu použít kvalitní kočičí granule.

Jak naučit štěně čurat na noviny

Pokud nemáme možnost se štěnětem chodit pravidelně asi co dvě hodiny ven, například jsme-li v zaměstnání, je možné učit zpočátku štěně například na noviny.

1. Po celé místnosti, kde se snadno uklízí podlaha, rozložíme noviny, štěně si vyhlédne místo na vykonání potřeby.

2. Pak všechny ostatní noviny odstraníme a necháme jen na tom místě, které si štěně vybralo.

Postupně můžeme noviny přesunovat až ke dveřím, následně za dveře. Učit psa na noviny má sice svou výhodu (nejsme-li doma), ale má také nevýhodu - jak štěně roste, frekvence vyprazdňování se ustálí a bylo by možné již pravidelné venčení, náš pes zvyklý na noviny, může po určitou dobu odmítat vykonat potřebu jinde. Naopak, místo toho, aby se šlo vyvenčit ven, bere každý odložený papír jako povel k vyčůrání - tedy i knihu nebo dnešní noviny položené na zemi vedle křesla.

Závěrem

Než štěně vycvičíte, určitě se dopustí mnoha "nepřístojností", určitě vykoná svou potřebu jinde, než má, a taky jindy, než po něm chceme. Určitě pak oceníte likvidátor pachu. Postříkáte skvrnu na gauči, na koberci atd. Likvidátor pachu zápach nepřekrývá nýbrž pohlcuje.

Pomocí klikru odnaučíte pejska čurat doma v bytě, ale pomůže vám odnaučit pejka tahat na vodítku, povely sedni, lehni atd.

Mohlo by vás zajímat:

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy  
Hyalutidin HC aktiv - účinná ochrana vašich kloubů
Proč Hyalutidin pomáhá při artróze zajistit bezbolestný pohyb? 

1 komentář:

  1. Má fenka frbul má 10 měsiců. Pravidelně se počurává v noci.Jsem z toho zoufalá a nepomáhá nic.

    OdpovědětVymazat