středa 16. května 2012

Jak poznat alergii u psa? Příznaky, léčba, nejčastějští otázky a odpovědi

Alergie, ať už na cokoli, je přehnaná nebo taky nepřiměřená reakce vlastního imunitního systému na běžné podněty. Alergii nelze vyléčit, ale můžeme do určité míry kontrolovat její projevy. Jak poznat alergii u psa? Významným příznakem alergie u psa jsou nezvladatelné a neustálé pocity svědění v důsledku zánětu kůže. Chovatel nejprve vyloučí blechy a pak se snaží zjistit, proč se ten pes neustále škrábe, přestože nemá blechy.

Mezi nejsvědivější oblasti často patří meziprstí, nadprstí, hlava, tváře, spodní strana krku, hrudi a břicha. Jindy zase může být příznakem alergie zarudlá kůže boltců, záněty kůže nebo svědivý ekzém v okolí řitních žlázek. Alergie se může projevovat i záněty uší, protože ty patří ke kožnímu systému. O alergii se může jednat, i když je postiženo jen jedno ucho. Často se vyskytuje zarudnutí a zhrubnutí ušního boltce.

Alergie na potravu

Zvláštní skupinou jsou alergie na potravu. Obvykle se začnou projevovat až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy, ale nemusí tomu tak vždy být.

Dieta je nezbytnou součástí léčby u psů alergických na potravu. Je to asi nejnáročnější součást léčby, co se týče psychické výdrže páníčků, protože k dietě nesmí pes dostat nic jiného, ani pamlsek. Stačí, aby pes dostal jediný piškot a pokud je alergický na pšenici, bude se měsíc drbat jako o závod. Dietu je možné připravovat doma, což je náročné na čas i finančně, nebo je možné použít speciální granule pro alergiky - tzv. hypoalergenní granule.

Příznaky alergie na potravu

Hlavním projevem je rovněž svědivost, které často předchází ztráta srsti. Nejčastěji se tak děje na zadních plochách stehen. U 10-15% postižených se k tomu přidávají i potíže trávicího ústrojí (zvracení žlutavých hlenů, průjmy, postižení jater). Nejčastější bývá přecitlivělost na bílkovinu mléka, hovězí, vepřové, drůbeží či rybí maso, vejce, obilniny a průmyslová krmiva.


Léčba

Alergie je nepřiměřená reakce vlastního imunitního systému na běžné podněty a proto ji nelze vyléčit. Můžeme však do určité míry kontrolovat její projevy. Základem je vyhýbání se alergenům. Pokud podle výsledků testu víme, na co je náš pes alergický, snažíme se tento alergen odstranit.


1. Hypoalergenní krmivo pro psy

Hypoalergenní krmivo pro psy je vhodné pro psy trpící alergií na některou ze složek potravy. Statistiky uvádějí, že alergie u psa se projeví u každého sedmého jedince.

Hypoalergenní granule pro alergické psy obsahují jeden druh bílkoviny, tak aby mohl být jednoznačně alergen vyloučen. Jednoznačně je zde uveden druh bílkoviny obsažené v granulích. Nejméně alergizující bílkovinou je jehněčí, losos nebo divočina. Potravní alergií často způsobuje kuřecí, hovězí, vepřová bílkovina nebo také obiloviny obsažené v granulích. Z tohoto důvodu existují tzv. grain free krmiva, která jsou zcela bez obilovin.

Vynikající a zcela jistě jedno z nejlepších je krmivo Platinum. Holistické krmivo Platinum bývá také často nazýváno alternativou barfování (krmení masem). Obsahují 70% masa. Díky jedinečné technologii výroby, která spočívá v tom, že čerstvé maso z kuřete, jehněte nebo černého vepře je zpracováváno při nižších teplotách než ostatní granulovaná krmiva, nedochází ke znehodnocení nutričních látek obsažených v surovinách. Navíc jsou zpracovávány ve vlastní šťávě bez přidání vody. Granule jsou proto šťavnaté a velice chutné.

 Pro psy s citlivou kůží a alergii na kuřecí maso je doporučována receptura Platinum Lamb. Pokud je váš pejsek navíc alergický na obiloviny nebo kuřecí maso, pak je ideální volbou Platinum Iberico.


Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi

V čem se krmivo Platinum liší od ostatních kvalitních krmiv?


2. Hypoalergenní kosmetika

Hypoalergenní šampony a gely zklidňují podrážděnou pokožku a uleví od svědění, pomáhají při obnově ochranné kožní bariéry a kontrolují kožní mikroflóru.

3. Doplňky

Doplňky ve formě kapslí (např. Canina), kapek či olejů (např. Dermanorm olej).  Pomáhají při problémech s kůží a srstí, způsobenými hormonální či metabolickou nerovnováhou, nebo alergií. Obsahuje vysoce nenasycené mastné kyseliny (Omega 3 a 6), zinek a dalčí účinné látky podporující látkovou výměnu v kůži.

4. Antihistaminika - to jsou látky, které se ve velké míře používají při alergiích u lidí. U psů je jejich účinnost bohužel mnohem menší. Fungují asi jen ve 30% případů a často je potřeba vyzkoušet jich několik druhů.

5. Kortikosteroidy - jsou nejúčinějším lékem proti alergiím, ale také mají nejzávažnější vedlejší účinky. Proto je jejich použití vyhrazeno až pro případy, kdy všechno ostatní zklame a stav psa je neúnosný. Tyto léky celkově potlačují imunitu a tím tedy i alergické reakce, které jsou abnormální odezvou obranného systému na běžné stimuly. K závažným vedlejším účinkům těchto léků patří především oslabení imunity, poškozování nadledvinek a jater.

6. Desenzibilizace - je to metoda při které se psovi aplikuje postupně koncentrovanější a koncentrovanější alergen. Tím dojde ke snížení citlivost k danému alergenu. U lidí je tato metoda celkem úspěšná, u psů se její úspěšnost pohybuje pouze kolem 30% . Léčba je dlouhodobá a finančně náročná. Vhodná je spíše pro psy v počátcích onemocnění a pro psy alegické na malé množství alergenů.


Nejčastější otázky a odpovědi

- Může se alergie u psa objevit kdykoli během života?

Ano. Toto onemocnění může vzniknout kdykoliv, to znamená i u starých zvířat. Nejčastěji se však poprvé objevují mezi prvním a druhým rokem života. Některé alergie u fen také souvisejí s poruchami jejich pohlavního cyklu. Velkou měrou také ovlivňuje alergická onemocnění u psů obou pohlaví kastrace (většinou v pozitivním, někdy však i v negativním smyslu). Na řadu alergií však hormonální stav organismu ani věk zvířete nemá vliv.


- Je alergie u psů dědičná?

Ano. Alergie má genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo.

- Vyskytuje se alergie u některých plemen častěji než u ostatních?

Nejčastěji to bývají teriéři, setři, dalmatini, retrívři, šarpejové, kokři, němečtí ovčáci a francouzští buldočci. V posledních letech je dohánějí pitbulové, němečtí ovčáci, američtí stafordšírští teriéři, ale i labradorští retrívři.

- Může být můj pes alergický na granule?

Ano. Alergie na potravu se projeví většinou až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Nemusí tomu tak však být. Hlavním projevem je také svědivost, které často předchází ztráta srsti zejména na zadních plochách stehen. U 10 - 15 % případů přistupují i potíže trávicího ústrojí, například zvracení žlutavých hlenů, recidivující průjmy, eventuelně i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, maso hovězí, vepřové, drůbeží, rybí, na vejce, obiloviny, ale i na granulovaná krmiva, na která reaguje až 30 % psů.

- Mému pejskovi byla diagnostikována potravní alergie, co mám dělat?

Pokud byla veterinárním lékařem diagnostikována potravní alergie, pak vám jistě řekl, na kterou složku potravy je váš pes alergický. Nejčastěji to bývá kuřecí bílkovina ale mohou to být také obilniny atd. Je důležité aby bylo vybráno hypoalegenní krmivo pro alergické psy (obsahují pouze jednu bílkovinnou složku), které nebude obsahovat alergizující látku.

U alergických psů se často objevují záněty zvukovodů. Je dobré takovému pejskovi uši pravidelně čistit a předcházet tak ušním problémům.

- Můj pes je alergický na kuřecí bílkovinu, už jsme změnili granule, ale na zadních nohách má stále holá místa, která si obzváčtě večer líže a špatně se tudíž hojí. Co dělat?

Doporučuji aplikovat např. Douxo spray - má chladivé a zklidňující účinky a rychle se vstřebává do kůže. Nebo kterýkoli jiný přípravek na zklidnění postiženého místa.

- Existují speciální šampony pro alergické psy?

Ano hypoalergenní šampony a léčebná hypoalergenní kosmetika mají zklidňující účinky, příznivě působí na vzhled kůže a srsti. Vhodné jsou rovněž zklidňující gely a pěny, které jsou určeny pro lokální terapii, tedy přímo na místa, která si pes líže nebo škrábe.

Dalšími podpůrnými přípravky pomáhající při alergii u psa jsou hypoalergenní doplňky v podobě olejů, kapslí atd. Pomáhají při léčbě dermatóz, vypadávání srsti, alergických zápalech kůže, potlačování zánětu a svědění kůže.

Závěr

Většina alergií je genetickou záležitostí a nejenže ji pejsek zdědil po svých rodičích, ale stejně tak ji on sám bude předávat zase na svoje potomky.

Související články:
Onemocnění kůže u psa a kočky - příznaky, příčiny, léčba
Pes alergický na krmivo
Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit?
Jak rozpoznat onemocnění štítné žlázy u psa - ztráta srsti, obezita, únava  
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy 

Žádné komentáře:

Okomentovat